

Зимбабве
Ако случайно сте на пътешествие в Зимбабве, то трябва да знаете, че там всеки е милионер. Или пък ако недоволствате срещу инфлацията в страната си, то Зимбабве може да ви въздейства доста успокоително. Някога тази страна е била една от най-богатите в Африка. Днес там за старите 100 милиарда зимбабвски долара може да си купите половин хляб.
Правителството отчаяно се опита да спре въвеждането на банкноти от по 100, 200 или 500 милиарда долара, в резултат на което от 1-ви Август 2008, сто милиарда долара се равняват на един нов зимбабвски долар. Сега 1 лев е равен на 230 зимбабвски долара.
Виетнам
Военните конфликти и политическите противоречия в историята на Виетнам и до днес я спират да развива икономиката си с по-бързи темпове. Там за един български лев можете да си купите 11 000 виетнамски донга. Печалното състояние на виетнамската икономика е от началото на 80-те години, когато Щатите наложиха ембарго на експорта на стоките, което доведе Виетнам до изкуствен контрол над цените и печатане на нови банкноти.
Индонезия
Индонезия може да ви звучи екзотично, но след редица природни бедствия, икономиката е в плачевно състояние. Страната е на едно от първите места в Азия по размер на външния си дълг - 130.4 млрд. долара за 2006 година. По време на кризата от 1997 година, индонезийската рупия загуби 80 процента от стойността си. Точно това доведе и до края на 32 годишното управление на президента Сухарто. Днес за един лев можете да си купите 6500 индонезийски рупии.
Иран
Икономическите трудности на Иран датират още от ислямската революция през 1979 г. Икономиката на страната е централно планирана. Галопиращата инфлация е съчетана с висока безработица. Повишаването на цените на петрола в Иран увеличи още повече икономическите трудности, а през последно време данните сочат, че инфлацията в страната е цели 30 процента. Така 6500 ирански риала се равняват на 1 лев.
Сао Томе
Ако никога не сте чували за Сао Томе, то е добре да знаете, че това е малка двуостровна държава в югозападна Африка. Близо 200 000 души населяват тази екзотична страна, която би трябвало да е със стабилна икономика, благодарение на туризма. Въпреки това инфлацията и в Сао Томе превръща тамошната валута в почти нищожна. Местната валута е буквално обезценена. Близо 10 000 добра се равняват на 1 лев.
Гвинея
Някогашната колония на Франция е все още една от най-богатите на минерални ресурси страни в Африка. През 2002 г. Гвинея отказа да изпълни реформите, предложени от Международния валутен фонд, и се наложи сама да се спаси от инфлацията. Така правителството започна да отпечатва банкноти. Стойността на 3500 гвинейски франка е 1 лев.
Няма коментари:
Публикуване на коментар